Strach: Jak się go pozbyć ?

Magiczne wróżby z tarota

Strach: Jak się go pozbyć ?

Opowiadaj o swoich lękach z wielką przesadą

To sposób, który naprawdę może pomóc. Opowiedz komuś, o tym, że się boisz, nie oszczędzaj przesadnie wielkich słów i emocji. Powtórz to przynajmniej 3 razy, za każdym razem wyolbrzymiając historię. Zobaczysz, że w końcu to wszystko zwyczajnie wyda Ci się zabawne.

Podejmij próbę zapanowania nad strachem

Kiedy pogodzisz się z tym, że się boisz, opanuj swój strach i zamień go w swojego dobrego kompana. Daj sobie chwilę, aby w poznać dokładnie emocje, które Cię ogarniają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie pozwól, aby Cię sparaliżowały i sprawiły, że staniesz się całkowicie bezradna.

Przejmij kontrolę nad strachem

Strach: Jak się go pozbyć ?

Zmierz się ze swoim strachem starając się konsekwentnie robić co najmniej jedną rzecz, która przywołuje Twój strach przez którą czujesz strach, bez względu na to, jak banalne mogą być działania jakie podejmiesz. Badania mówią o tym, że wielokrotne wystawianie się na sytuacje, których się boimy obniża naszą reakcję psychologiczną na takie sytuacje. Sprawia, że jesteśmy w stanie dużo lepiej je znieść lub nawet całkowicie przestać się bać.

Mama natura

Zobacz również: https://blog.otylia.pl/boje-sie-zwiazku/

Co powoduje, że kiedy na to patrzysz to czujesz błogi spokój? Najczęściej jest to natura. Kwiaty, niebo, zwierzęta. Jeśli nie masz przyrody obok siebie, poszukaj kojących fotografii w internecie.

Uprawiaj sport

Przejażdżka rowerem, trucht dookoła osiedla, wyjście na basen, sporty siłowe, wyrywanie chwastów w ogródku. Każdy wysiłek jest dobry na stres i depresję, ponieważ podnosi poziom dopaminy i serotoniny w mózgu.

Śpiewaj mantry

Idealnie sprawdzają się buddyjskie mantry typu: „Może przepełniać mnie dobroć i miłość”, „Jest ze mną zdrowie i szczęście”, „Mogę doświadczyć obfitości”.

Pierwotny mózg

W bardzo prostej części naszego mózgu, w ciele migdałowatym, pojawia się strach, jako jedna z najbardziej naturalnych emocji. Płaty czołowe oraz inne części mózgu wprowadzają logikę do naszych myśli. W stanach niepokoju dobrze jest się do niej odwołać. Gdy zaczniesz się czegoś bać, pomyśl trzeźwo o rzeczywistych zagrożeniach, które tak naprawdę nie istnieją, bo są podyktowane twoim lękiem.

Poszukaj ludzi, którzy pokonali swoje lęki

Przygotuj się do rozmowy z kimś, kto w danej chwili lub dawniej robił rzeczy podobne do tych, o których Ty marzysz, jednak obawiasz się, że sobie nie poradzisz. Śmiało pytaj, czy również doświadczał lęku i niepewności w czasie ich wykonywania, a jeśli tak, jak sobie był w stanie z nim poradzić i go przezwyciężyć.

Obdarz swój strach miłością

Zobrazuj to, czego się boisz. Jak narysujesz swój strach? Jako bestię z obnażonymi kłami? Czy może jest czarną plamą bez twarzy? Zimną mgłą? Ustaw strach obok siebie i napisz do niego coś miłego. Pomyśl o tym, że to jest odrębny od ciebie byt, który też chce żyć.

Śmiej się dużo

Śmiech poprawia odporność, śmiech zmniejsza ból fizyczny i emocjonalny, leczy rany, pozwala poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jeśli będziesz lękowi śmiać się w nos, przestanie cię za niego wodzić.

Świadome zdanie sobie sprawy z występującego strachu

W sytuacji gdy tylko poczujesz strach, pogódź się z tym, że pojawił się i że jest to naturalne zjawisko – bać się i mieć wątpliwości co do słuszności swoich działań. Strach najzwyczajniej w świecie ogarnia Cię gdy napotykasz coś nowego lub wymagającego, bądź gdy doświadczasz jakieś przeszkody czy też trudne momenty.

Pamiętaj o swoim oddechu

Jeśli skupisz się na spokojnym oddychaniu, licząc głębokie wdechy i wydechy, wyciszysz gonitwę umysłu, która nasila twój niepokój.

Zaakceptuj swój strach

Pogódź się z tym, że strach będzie Ci towarzyszył i może pojawić się w momentach, kiedy podejmujesz się działań, które są dla Ciebie czymś całkowicie nowym lub powodują, że musisz opuścić swoją strefę komfortu. Jest coś nieprzyjemnego i niepokojącego, gdy wyruszasz na „nieznane terytorium” bez żadnej gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i wszystko będzie dokładnie tak, jak zakładał plan. Nie dopuszczaj do tego, aby powstrzymywało Cię to przed zrobieniem czegoś nowego.

Włącz Netflix

Poczujesz się lżej, jeśli przez jakiś czas nie będziesz analizować tego, co czujesz. Pozwoli Ci na to obejrzenie filmu, który pomoże Ci się zrelaksować.

Strach nie jest naprawdę

Im bardziej pozwalamy, aby nasz umysł analizował, kreował różne negatywne wyobrażenia tym bardziej sprawiamy, że zaczynamy niepotrzebnie koloryzować sytuację co znacznie zwiększa w nas strach. Zaczyna nas ona paraliżować i postrzegamy rzeczy w sposób bardziej skomplikowany niż są one tak naprawdę.

Nazwij swoje największe strachy

Nazwij dokładnie, czego się boisz i z jakiego powodu się tego boisz. Zapytaj sama siebie, czy moje obawy są faktycznie straszne i uzasadnione, biorąc pod uwagę sytuację, w które aktualnie się znajdujesz? Zrozumienie źródeł i przyczyn naszych lęków pomaga nam zrozumieć, co tak naprawdę czujemy i skąd się to bierze.

Zajmij się czymś innym niż strach

Żeby nie dopuścić do nakręcenia spirali negatywnych myśli, zajmij się czymś. Dobrze, żeby była to czynność mechaniczna, ale pochłaniająca Cię na dłuższą chwilę.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę u mnie