Jak rozmawiać z toksyczną teściową ?

Magiczne wróżby z tarota

Jak rozmawiać z toksyczną teściową ?

Udawanie…

Bądź uprzejma na tyle, na ile pozwalają wasze relacje. Jednak nie udawaj  przed nią, czy przed rodziną silnej sympatii, której nie ma. Nawet jeżeli wykonujesz różne działania aby ocieplić Wasze relacje, ale nie ma w nich szczerości, to prawdopodobnie ona i tak odczuje, że nie robisz tego ponieważ tak czujesz.

Nie daj się zagadać

Może kobieta raz czy drugi się obrazi, ale czy to koniec świata? Jasne, że walka ta nie będzie walką łatwą, a teściowa na plac boju wyciągnie ciężką artylerię w postaci obrażania się, trzaskania drzwiami, płaczu i krzyków. Po paru takich wybuchach złości, pojmie jednak, że jesteś osobą, która pozostanie nieugięta i w pewnych kwestiach nie będziesz się jej podporządkowywać.

Nie spełniaj jej zachcianek

Jak rozmawiać z toksyczną teściową ?

Nie pozwalaj sobą sterować. Ona chciałaby, żebyś robiła wszystko pod jej dyktando: gotować masz w ten sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Pokaż jej wyraźnie, że to Twoje życie i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Uśmiechnij się i powiedz to wprost.

Wyzbądź się oczekiwań

Jeżeli w twojej głowie pojawiła się wizja która ma dotyczyć relacji z teściową, lepiej ją zostaw. To, co Was połączyło prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli pogodzisz się z tym, jak wygląda sytuacja łatwiej będzie o zrozumienie.

Minimalna dawka empatii

Dzięki odpowiedniej dawce empatii możesz to, co teściowa czuje czy myśli i nieco inaczej spojrzeć na jej sytuację. Ona też ma swoje marzenia, nadzieje czy obawy, które powiązane są z jej dzieckiem (przy okazji z tobą też). Próba zastanowienia się, skąd się biorą jej działania i intencje, sprawi, że szybciej zdołasz obiektywnie ocenić sytuację i być może także nieco przymknąć oko na pewne sytuacje, które niekoniecznie Ci się podobają.

Nie próbuj na siłę jej do siebie przekonać

Nie warto naginać karku do ziemi, aby zdobyć sympatię teściowej. To normalne, że każdy postrzega innych na swój wyjątkowy sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się podporządkowywać do jej wyobrażeń, szybciej nauczysz się być asertywną i mieć swoje zdanie, nawet kiedy ona ma całkiem inne.

Zniżanie się do jej poziomu

Jeśli masz do czynienia z kobietą o naprawdę podłym usposobieniu, z daleka trzymaj się od jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, odpuść. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko rozniesie się po rodzinie.

Panuj nad nerwami

Nie okazuj gniewu, nie krzycz, nie wdawaj się w awantury. Postępuj z uśmiechem na ustach, powoli i stanowczo – do celu. Udowodnij jej, że jesteś dorosła emocjonalnie, pokonaj ją jej własną bronią.

Szczera rozmowa z mężem

Spraw by zainteresował się sprawą i konfliktem. Jego udział w nim może okazać się bardzo istotny i pomóc szybciej dojść Wam do porozumienia. Dodatkowo warto, aby wypowiedział swoje zdanie – dzięki temu będziesz wiedziała na czym stoisz.

Częste odwiedziny teściowej

Kiedy teściowa pojawia się w Waszym domy zbyt często a przy tym zawsze robi jakąś awanturę – istnieje jedna opcja. Za każdym razem, kiedy ona zjawi się bez uprzedzenia – po prostu powiedz, że musi wyjść, bo jesteś gdzieś umówiona. Wyjdź wtedy nawet na spacer z dzieckiem, ale ją wypraszając. W końcu zrozumie, że lepiej najpierw zapytać czy zapowiedzieć swoją wizytę.

Nie bierz do siebie krytyki

Nie traktuj poważnie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że rzeczywiście jej słowa mogą być prawdą, jednak nigdy nie są złośliwe! Wówczas przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie komentarze nie na miejscu i bezsensowne uwagi puszczaj mimo uszu. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.

Przemyśl na poważnie swoją rolę

Przyjrzyj się Waszym relacjom z perspektywy, obiektywnie oceń, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób celowo nie próbujesz wywoływać konfliktówj, czy czasem nie jest tak, że chcesz, aby nie czuła się specjalnie dobrze. Być może nieświadomie tworzysz sytuacje, które prowokują ją do pewnych zachowań.

Bądź bardzo asertywna

Niekiedy trudno powiedzieć teściowej, że jej sposób bycia lub decyzje jakie podejmuje wobec Waszej rodziny wcale nie pokrywają się z Twoją wizją, ale ustanowienie konkretnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To spowoduje, że każdy będzie wiedział, czego chce druga strona i unikniecie nieporozumień.

Dobra rzecz

Pamiętaj, że teściowej możesz podziękować za przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża. Ona go wychowała, kształtowała i jeśli trafił się tobie naprawdę porządny facet, powiedz teściowej, jak dobrze dała sobie radę jako matka. Takie zwrócenie uwagi na to, że świetnie wywiązała się z rodzicielskiego obowiązku może przełamać między wami lody.

Zdrowy egoizm

Miej na uwadze głównie swoje dobro. Jeśli teściowa zbyt mocno angażuje się w wasze życie, masz prawo do postawienia granicy. Jeśli nie masz ochoty do wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie rób sobie wyrzutów.

Nie bierz udziału w konflikcie małżonka

Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i z pewnością w jego oczach mama będzie zawsze kimś dobrym i działającym bez złych intencji. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie zachowanie grozi tym, że w Waszym małżeństwie powstaną niepotrzebne awantury i konflikty.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę u mnie